Het Hof van Justitie EU vernietigt het Apple-arrest van het Gerecht. Volgens het Hof van Justitie EU heeft Ierland onrechtmatige (staats)steun verleend aan Apple en moet Ierland dat terugvorderen.
De Amerikaanse ‘Apple Group’ bestaat uit Apple Inc. en alle ondernemingen die zij bestuurt. Apple verkoopt haar producten over de hele wereld in haar (online) winkels en via derden. Apple Operations Europe en Apple Sales International zijn kleindochters die in Ierland zijn gevestigd, maar zijn fiscaal geen inwoner van Ierland. In 1991 en 2007 geeft Ierland tax rulings af om de belastbare winst van AOE en ASI in Ierland vast te stellen. Naar aanleiding van een onderzoek stelt de Europese Commissie vast dat er sprake is van staatssteun. De EC draagt Ierland daarom op om de verleende steun over de periode 12 juni 2003 tot 27 september 2014 terug te vorderen van AOE en ASI. Ierland, AOE en ASI zijn het hier niet mee eens en verzoeken om nietigverklaring van de beslissing van de EC. Het Gerecht oordeelt dat de Ierse tax rulings voor Apple geen staatsteun vormen. Volgens het Gerecht toont de EC namelijk niet aan dat Ierland een selectief voordeel heeft toegekend aan AOE en ASI. Het Gerecht onderzoekt uitgebreid de tax rulings en de daarbij afgesproken waarderingsmethoden. Het Gerecht vernietigt de beslissing van de EC in zijn geheel. De EC verzoekt om vernietiging van het arrest. Advocaat-generaal Pitruzzella concludeert dat de motivering van het arrest tegenstrijdigheden bevat. De A-G wijst daarbij onder andere op de overwegingen over de toerekening van activa in verband met de winsttoerekening. Het Gerecht geeft op een aantal punten blijk van een onjuiste rechtsopvatting. De A-G adviseert dan ook om het arrest te vernietigen en de zaak terug te verwijzen naar het Gerecht.
Het Hof van Justitie EU vernietigt, conform de conclusie van A-G Pitruzzella, het Apple-arrest van het Gerecht. Volgens het Hof van Justitie EU heeft Ierland onrechtmatige staatssteun verleend aan Apple en moet Ierland dat terugvorderen. Het Hof van Justitie EU is van mening dat de EC voldoende aantoont dat de intellectuele-eigendomslicenties van ASI en AOE, en de daarmee verband houdende winsten uit de verkoop van Apple-producten buiten de VS, voor belastingdoeleinden aan de Ierse vestigingen moeten worden toegerekend. Het andersluidende oordeel van het Gerecht is onjuist.
Terug naar overzichtGeschreven op 10 Apr 2025
Een tweejaarlijkse waardering van WOZ-objecten is niet in lijn met de huidige beleidslijn om bij belastingheffing waar mogelijk te heffen op actualiteit. Dit stelt Staatssecretaris Van Oostenbruggen van Financiën, mede namens de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, in antwoord op vragen van de leden Sneller en Vijlbrief (D66).
Lees verderGeschreven op 03 Apr 2025
De drielandenpuntconstructies worden door de Belastingdienst, voor zover mogelijk, effectief bestreden. Dit stelt Staatssecretaris Van Oostenbruggen in antwoord op Kamervragen van het lid Stultiens (GL-PvdA) over het bericht ‘Fiscus int € 110 mln na doorprikken ‘dubbele verhuizing’ vermogende Nederlanders’.
Lees verder