Uw business sturen op basis van cijfers

Wijzigingswet beperking toegang UBO-registers naar Tweede Kamer

De toegang tot de Nederlandse UBO-registers wordt beperkt tot een viertal specifiek afgebakende groepen. Daartoe heeft minister Van Weyenberg van Financiën het wetsvoorstel Wijzigingswet beperking toegang UBO-registers naar de Tweede Kamer gestuurd.

De beperking houdt in dat enkel nog toegang hebben tot de UBO-registers:

  1. partijen waarvan op basis van de anti-witwasrichtlijn verplichte toegang moet worden geregeld, te weten: de bevoegde autoriteiten en FIUs, de meldingsplichtige entiteiten in het kader van het cliëntenonderzoek dat zij op grond van de anti-witwasrichtlijn moeten verrichten en elke natuurlijke persoon of rechtspersoon die een legitiem belang kan aantonen;
  2. partijen die toegang krijgen in het belang van de naleving van sancties en het toezicht en de handhaving daarop;
  3. bestuursorganen en rechtspersonen met een overheidstaak waarvoor het in verband met een wettelijke of Europeesrechtelijke verplichting of bevoegdheid noodzakelijk is om UBO’s te achterhalen; en
  4. partijen die staan ingeschreven in de UBO-registers, voor zover het hun eigen gegevens betreft.

Met het wetsvoorstel wordt zowel de Handelsregisterwet 2007 als de Implementatiewet registratie uiteindelijk belanghebbenden van de trusts en soortgelijke juridische constructies aangepast. Aanpassing en snelle invoering daarvan zijn noodzakelijk omdat het Hof van Justitie EU uitspraak heeft gedaan in een prejudiciële zaak over het Luxemburgse UBO-register (V-N 2022/53.20). Hierin wordt een specifiek onderdeel van de gewijzigde Europese anti-witwasrichtlijn over de openbare toegankelijkheid van het UBO-register ongeldig verklaard. De ongeldigverklaring heeft ook gevolgen voor de Nederlandse UBO-registers.

Terug naar overzicht

Lage waarschijnlijkheid voor kabinetsinstemming met tweejaarlijkse WOZ-waardering

Geschreven op 10 Apr 2025

Een tweejaarlijkse waardering van WOZ-objecten is niet in lijn met de huidige beleidslijn om bij belastingheffing waar mogelijk te heffen op actualiteit. Dit stelt Staatssecretaris Van Oostenbruggen van Financiën, mede namens de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, in antwoord op vragen van de leden Sneller en Vijlbrief (D66). 

Lees verder

Bestrijding belastingontwijking drielandenpuntconstructies al redelijk effectief

Geschreven op 03 Apr 2025

De drielandenpuntconstructies worden door de Belastingdienst, voor zover mogelijk, effectief bestreden. Dit stelt Staatssecretaris Van Oostenbruggen in antwoord op Kamervragen van het lid Stultiens (GL-PvdA) over het bericht ‘Fiscus int € 110 mln na doorprikken ‘dubbele verhuizing’ vermogende Nederlanders’.

Lees verder